Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/skeppasz.pl/includes/menu.inc).

Największe spółki , które obecne są na działającej w Polsce giełdzie - poznaj najlepsze informacje

Nasze artykuły

Giełda papierów wartościowych jest bez wątpienia czymś, co od lat wzbudza naprawdę wielkie emocje. Jest bardzo wiele osób, które stawiają na granie właśnie na giełdzie. Jest to niemałe ryzyko, ale również wielka szansa na zarobienie naprawdę niemałych pieniędzy. Na działającej na polskim rynku giełdzie papierów wartościowych notowanych jest mnóstwo spółek. Do tych największych bez najmniejszych wątpliwości zalicza się PGNIG oraz JSW.


PGNIG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to ogromna spółka, która w naszym kraju zajmuje się wydobywaniem nie tylko gazu, ale również węgla. Akcje PGNIG osiągają zaskakująco wysokie notowania. To właśnie dlatego akcje PGNIG cieszą się naprawdę wielkim zainteresowaniem wśród osób inwestujących na giełdzie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka, której historia sięga roku 1976. To właśnie w tym roku powstało Zjednoczone Górnictwo Naftowe i Gazownicze. Już jednak 1 września 1982 roku zdecydowano się przekształcić je w Przedsiębiorstwo Państwowe PGNIG.

notowania na giełdzie
Author: Stéfan
Source: flickr.com
Wyróżniało się ono strukturą o charakterze wielozakładowym. W roku 1996 zakład ten zdecydowano się przekształcić po raz kolejny – tym razem przyznano mu właśnie charakter spółki akcyjnej. Spółka tworzona jest w tym czasie przez sześć zakładów gazowniczych które mają charakter okręgowy. Swoje siedziby mają one w największych miastach, które znajdują się na terenie naszego kraju, między innymi w Gdańsku, Tarnowie oraz Poznaniu. Kolejne lata przyniosły następne zmiany w strukturze spółki. Na giełdzie papierów wartościowych PGNIG zadebiutowało w roku 2005. Od tego wydarzenia akcje PGNIG cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób inwestujących na giełdzie - . Interesującym jest fakt, że spółka miała naprawdę udany wstęp na giełdzie. Zaliczyła bowiem naprawdę duży wzrost notowania zaraz pierwszego dnia obecności. Znaczenie PGNIG dla Polaków jest naprawdę wielki. To bowiem właśnie PGNIG zapewnia nam dostawy gazu do domów. Nawet jeśli nie ogrzewamy domu przy pomocy pieca gazowego, to właśnie gazu do pracy potrzebuje większość znajdujących się w kuchniach kuchenek.


Inną spółką notowaną na działającej w naszym kraju giełdzie jest JSW, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa. Akcje JSW także cieszą się dużym zainteresowaniem. Akcje JSW tworzą między innymi tak zwany indeks WIG20 - . W lipcu 2012 roku akcje JSW zaczęły tworzyć także Respect Index, co bardzo dobrze obrazuje jak doniosła rolę odgrywają i jak duże znaczenie jest im przypisywane. Jastrzębska Spółka Węglowa jest aktualnie na terenie naszego kraju największym producentem węgla koksowego, który odznacza się doskonałą jakością. Obszar, z którego Jastrzębska Spółka Węglowa wydobywa węgiel położony jest na terenie Górnego Śląska, a więc w tym regionie Polski, który świetnie znany jest z górnictwa.

Nie posiadasz pewności, jeśli chodzi o prezentowane zagadnienie? To odszukaj więcej (http://demostenes.com.pl/jezyki/francuski/), a na pewno zgłębisz większą ilość informacji na omawiany wątek.

JSW zajmuje się przede wszystkim wydobywaniem, a potem sprzedażą węgla kamiennego. Przeznaczony jest on przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb energetycznych Polaków.