Rachunkowość

Nasze artykuły

Jaki program należałoby kupić do wydawania faktur i księgowości?

księgowość
Author: Twinfieldinternational
Source: http://www.flickr.com
Prowadzenie interesu w Polsce nie jest łatwe. Biznesmeni nie mają prostego życia, dlatego że obecnie panuje w naszej ojczyźnie kryzys ekonomiczny i coraz trudniej jest zdobyć kontrahenta. Rynek jest otwarty na interesy zachodnie, które dostarczają często tańsze uzyski. Ponadto co rusz zmieniające się prawo powoduje, że strasznie trudno jest ogarnąć sprawy formalno-prawne.

W czym pomaga zewnętrzne badanie kondycji przedsiębiorstwa

księgowy
Author: MVO Nederland
Source: http://www.flickr.com
W procesie podejmowania decyzji w firmie nadzwyczaj ważne jest posiadanie pewnych danych. Wydaje się, iż uzyskanie tychże informacji w firmie jest całkiem proste. Wystarczy wydać odpowiednie wytyczne, i już, względnie zwrócić się do głównego księgowego o właściwe informacje. Najczęściej takowe wiadomości dostajemy i nasze decyzje inwestycyjne opierają się na mniej więcej ścisłych informacjach.

Najnowocześniejsze możliwości dla biznesu

biuro księgowe
Author: KAMEERU
Source: http://www.flickr.com
Nowoczesna gospodarka oparta jest na rozrachunkach bezgotówkowych, stąd wniknęło ciekawe zjawisko w państwach które to przeszły przeobrażenia ustroju, (również w naszym kraju). Mam tu na myśli to, iż razem z rozwojem systemu finansowego przeskoczyliśmy jedną z faz rozwoju bankowości, to jest okres czeków. Powód takowej sytuacji jest względnie prosty. Przepisy prawne dotyczące owej usługi powstały w naszym kraju w 30-tych latach dwudziestego wieku. Później nastąpiła stagnacja w tym obszarze działalności, po czym dopiero w 89 roku system bankowy znowu począł się rozwijać. Naturalnie, była już inna sytuacja gospodarcza, ale a także możliwości techniczne posiadaliśmy inne, stąd przeskok do w wyższym stopniu wygodnego wyjścia którym są karty debetowe.

Zostać VAT-owcem – plusy i minusy

VAT
Author: Jeff Djevdet
Source: http://www.flickr.com
Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy zadecydować, czy będziemy płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma zaletami, ale też może być to rozwiązanie zupełnie bez sensu – wszystko zależy od specyfiki danej działalności.Działalność gospodarcza VAT jest opłacalna szczególnie wtedy, gdy wiemy, że w firmie będziemy sporo inwestować w produkty lub w środki trwałe. Zakup produktów bez wartości VAT sprawia, iż wydatki są znacznie mniejsze. Bycie VAT-owcem umożliwia także współpracę z innymi przedsiębiorstwami, które także są płatnikami VAT.

Kto to jest aktuariusz i jakimi kwestiami się zajmuje? Jego najważniejsze zadanie to wycena aktuarialna, o co w tym chodzi?

Wykres
Powinnością aktuariusza jest obliczenie wysokości przyszłych zobowiązań usługobiorcy oraz zrobienie planu który pozwala na realizowanie ich bez strat finansowych. Zadanie zatem, jak widać, jest sporym wyzwaniem - rynek finansowy właściwie nigdy nie oferuje stuprocentowych gwarancji. Wycena aktuarialna jednak, prowadzona przez profesjonalne biuro aktuarialne z należytym doświadczeniem i uprawnieniami, czyli mających certyfikowanych przez KNF aktuariuszy, oferuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo sprawdzalności.